Lista wyrobów medycznych na zlecenie

Z uwagi na różnorodność wyrobów medycznych, w Polsce przewidziano różne modele dostępności do wyrobów medycznych finansowanych ze środków publicznych. Jednym z nich jest wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2023 r. poz. 823). Wykaz ten zbudowany jest w następujący sposób:


  • Kod - 0.05.01
  • Wyroby medyczne - Proteza oka
  • Osoby uprawnione do wystawiania zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne - OKU (lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie okulistyki)
  • Limit finansowania ze środków publicznych - 700 zł
  • Wysokość udziału własnego świadczeniobiorcy w limicie finansowania ze środków publicznych - 0%
  • Kryteria przyznawania - brak gałki ocznej
  • Okres użytkowania - dzieci do ukończenia 18. roku życia według wskazań medycznych, dorośli raz na 5 lat
  • Limit cen napraw - 0 zł

Limit finansowania wskazuje maksymalną kwotę, do jakiej NFZ pokrywa koszty wyrobu medycznego, zgodnie z przypisanym do danego produktu udziałem własnym świadczeniobiorcy. We wskazanym powyżej przykładzie udział pacjenta wynosi 0%, w związku z czym NFZ pokrywa 100% wysokości limitu finansowania.

Rozporządzenie wskazuje na grupy wyrobów medycznych, np. proteza oka, w związku z czym zgodnie z wyborem świadczeniobiorcy każda proteza oka może być finansowana ze środków publicznych na zasadach przewidzianych dla wyrobów medycznych na zlecenie. Jednak w przypadku wyboru droższej protezy oka niż wskazany w rozporządzeniu limit 700 zł, będzie on zobowiązany do pokrycia kosztu ponad tę kwotę.

Istotnym elementem wykazu są również kryteria przyznawania wyrobu medycznego. Stan zdrowia pacjenta musi się w nie wpisywać, aby możliwe było wystawienie dla niego zlecenia na dany wyrób medyczny, który ma być finansowany ze środków publicznych.

Wprowadzenie kolejnego wyrobu medycznego na opisany powyżej wykaz lub dokonanie zmian w tym wykazie związane jest z koniecznością znowelizowania rozporządzenia. Kompetencję w tym zakresie ma Minister Zdrowia, który wszczyna takie postępowanie przygotowując projekt rozporządzenia o zmianie rozporządzenia, a następnie przechodząc wszystkie jego etapy, tj. konsultacje wewnętrzne takiego projektu, konsultacje zewnętrzne oraz ocenę Rządowego Centrum Legislacji. Po zebraniu i rozpatrzeniu wszystkich uwag Minister Zdrowia podpisuje przygotowane przez siebie rozporządzenie zmieniające wcześniejsze rozporządzenie, które zaczyna obowiązywać z dniem wskazanym w tym rozporządzeniu. W tym też dniu zaczyna obowiązywać zmieniony wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.