Wykaz refundowanych wyrobów medycznych na receptę

Z uwagi na różnorodność wyrobów medycznych, w Polsce przewidziano różne modele dostępności do wyrobów medycznych finansowanych ze środków publicznych. Jednym z nich jest możliwość nabywania wyrobów medycznych dostępnych w aptece na podstawie recepty, jeżeli zostały one umieszczone na wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wykaz taki publikowany jest co 3 miesiące obwieszczeniem Ministra Zdrowia znajdującym się w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia:
Obwieszczenia ministra zdrowia - lista leków refundowanych - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Wykaz ten określa między innymi: dokładne określenie wyrobu medycznego, jego cenę zbytu netto, wysokość dopłaty pacjenta, okres przez jaki dany wyrób medyczny podlega refundacji.

Jednocześnie dla produktów znajdujących się na tym wykazie przewidziano sztywne ceny i marże na każdym etapie obrotu tymi produktami. Sztywne ceny wskazane są na wykazie, natomiast wysokość marż została określona w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Oznacza to, że nie jest możliwe dokonywanie sprzedaży tych produktów po cenach innych niż wynikające z wykazu z uwzględnieniem sztywnej marży. Wyjątkiem od tej zasady będzie nabywanie wyrobów medycznych umieszczonych na wykazie przez świadczeniodawców w celu udzielenia świadczeń gwarantowanych. W takim przypadku ceny i marże będą przyjmowały wartość cen i marż maksymalnych.

W celu umieszczenia wyrobu medycznego na wyżej wspomnianym wykazie konieczne jest uzyskanie decyzji Ministra Zdrowia o objęciu refundacją i ustaleniu ceny zbytu netto wyrobu medycznego. Wydanie takiej decyzji następuje na wniosek, złożony zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wniosek taki wszczyna postępowanie administracyjne, które kończy się wydaniem przez Ministra Zdrowia decyzji w przedmiocie objęcia refundacją i ustalenia ceny zbytu netto w terminie 180 dni. Decyzja taka wydawana jest na okres 2 lub 3 lat. Po tym okresie, jeżeli dany wyrób medyczny ma być w dalszym ciągu finansowany ze środków publicznych, konieczne jest złożenie kolejnego wniosku i na jego podstawie uzyskanie kolejnej pozytywnej decyzji Ministra Zdrowia.