Prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych mają osoby ubezpieczone oraz inne osoby, które nie są ubezpieczone, jednak z mocy ustawy przysługuje im prawo do tych świadczeń. Do tej drugiej kategorii osób można zaliczyć przykładowo:
Podstawą do uzyskania ubezpieczenia jest składka zdrowotna płacona przez wszystkich objętych obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Ze składek zdrowotnych oraz środków finansowanych pochodzących z budżetu państwa finansowana jest publiczna ochrona zdrowia. Może być ona realizowana zarówno przez placówki publiczne, jak i prywatne, które zawarły umowę z NFZ na udzielanie świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia określa podział środków finansowych pomiędzy różne zakresy świadczeń. https://www.nfz.gov.pl/download/gfx/nfz/pl/defaultstronaopisowa/267/18/1/plan_finansowy_nfz_na_2024_r._zatwierdzony_w_dniu_29_wrzesnia_2023_r..xlsx
Wysokość składki zdrowotnej w Polsce dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę wynosi 9 %. Dla osób samozatrudnionych jest uzależniony od wysokość osiągniętego przychodu rocznego i wynosi od ok 380 do ok 1130 złotych miesięcznie. Składkę zdrowotna pobiera się także od umowy zlecenia.