Program Sektorowy – Medistrateg

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pracuje nad ustanowieniem programu sektorowego dla działu technologii medycznych i rynku farmaceutycznego. Programy sektorowe służą realizacji dużych przedsięwzięć B+R istotnych dla rozwoju poszczególnych branż/sektorów gospodarki i są inicjowane przez grupy przedsiębiorstw, które występują w imieniu branży o ustanowienie programu. Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub wyłącznie eksperymentalne prace rozwojowe.

Program Medistrateg ma służyć pobudzeniu inwestowania przedsiębiorców w B+R oraz wzmocnieniu współpracy przemysłu z jednostkami naukowymi. Poprzez wymóg wniesienia wkładu własnego przedsiębiorców realizujących projekty w ramach Programu samodzielnie lub w konsorcjach naukowo-przemysłowych, nastąpi wzrost poziomu finansowania B+R. Wsparcie w ramach programu realizacji projektów badawczych, których wyniki umożliwią wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w gospodarce będzie narzędziem prowadzącym do wzmocnienia sektora przedsiębiorstw, sektora B+R oraz sektora akademickiego, a także intensyfikującym transfer technologii. Dodatkowo należy podkreślić, że wprowadzanie innowacji medycznych będzie sprzyjało wzrostowi konkurencyjności szerokiego spektrum branż przemysłu.

Program przyczyni się do budowy gospodarki opartej na wiedzy, podniesienia innowacyjności, i tym samym wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki. Oprócz pozytywnego oddziaływania ekonomicznego programu, należy spodziewać się również korzyści społecznych takich jak zwiększenie dostępności do innowacyjnych terapii i technik diagnostycznych oraz zmniejszenie kosztów leczenia.

Stan zaawansowania projektu i plan działań.

W chwili obecnej trwają prace zespołu redakcyjnego nad założeniami programu. Szacujemy, iż zakończą się one na przełomie 1 i 2 Q 2024. Kolejnym etapem będzie proces konsultacji społecznych. Na realizację projektu przeznaczono budżet przekraczający kwotę 500 mln PLN. Nabór wniosków rozpocznie się na przełomie 2024 i 2025.