Rodzaje wyrobów medycznych

Wyroby jednorazowe

Wyrób do jednorazowego użytku to wyrób medyczny, który przeznaczony jest do zastosowania u jednej osoby podczas jednego zabiegu. Wyroby te oznakowane są wyraźną informacją, że jest to wyrób jednorazowego użytku np. za pomocą zharmonizowanego symbolu przekreślonej cyfry „2”. W praktyce klinicznej coraz większe zastosowanie znajdują jednorazowe wyroby medyczne ze względu na obniżenie ryzyka zakażeń szpitalnych, a także stosunkowo niskie koszty wytwarzania i utylizacji tego typu produktów.

Przykładami jednorazowych wyrobów medycznych mających szerokie zastosowania są: strzykawki, rękawice, instrumenty chirurgiczne, materiały opatrunkowe, podkłady, kompresy.

Uwaga: polskie przepisy zabraniają używania regenerowanych wyrobów jednorazowego użytku w Polsce. Należy o tym pamiętać w szczególności kupując produkty spoza Polski, gdyż kwestia ta może być odmiennie uregulowana w poszczególnych państwach członkowskich UE.

Wyroby wszczepialne

W większości wyroby medyczne wszczepialne - czyli inaczej tak zwane „wyroby do implantacji” to wyroby, włącznie z wyrobami częściowo lub całkowicie wchłoniętymi, które są przeznaczone do całkowitego wprowadzenia do ludzkiego ciała lub zastąpienia powierzchni nabłonka lub powierzchni oka, w drodze zabiegu chirurgicznego i które po zabiegu mają pozostać na miejscu. Za wyrób do implantacji uznaje się również wyrób przeznaczony do częściowego wprowadzenia do ludzkiego ciała w drodze zabiegu chirurgicznego i który po zabiegu ma pozostać na miejscu przez co najmniej 30 dni. Przykładami wyrobów wszczepialnych są: endoprotezy stawu biodrowego, rozruszniki serca, implanty ślimakowe, stenty.

Wyroby wielorazowe wymagające sterylizacji

Wyroby wielorazowego użytku wymagające sterylizacji są projektowane w sposób zapewniający ich wielokrotne użytkowanie. W przypadku tego typu produktów krotność bezpiecznego użytkowania określona jest przez producenta już na etapie projektowania wyrobu, doboru materiałów, sposobu wytwarzania i opakowania gotowego produktu. Dostarcza on informacje umożliwiające prawidłowe przygotowanie wyrobu do ponownego użycia czy to wskazujące bezpośrednio bezpieczne metody sterylizacji czy też określając brzegowe cechy dla procesu technologicznego umożliwiającego ponowne zastosowanie produktu. Powyższe informacje znajdują się w instrukcji użytkowania i określają procesy obejmujące m.in.: czyszczenie, dezynfekcje, pakowanie, metodę sterylizacji wyrobu mającego być ponownie sterylizowanym, a także wszelkie ograniczenia w odniesieniu do ilości kolejnych użyć. Przykładami wyrobów medycznych wielorazowego użytku, które wymagają sterylizacji są: narzędzia chirurgiczne, fartuchy zabiegowe, narzędzia stomatologiczne.

Duża aparatura medyczna

Aparatura medyczna wykorzystywana jest zarówno w procesie diagnostyki jak i leczenia pacjenta. W wielu przypadkach jest wykorzystywana w szeroko rozumianej procedurze diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i zaawansowanym procesie leczniczym pacjenta. Specjalistyczna aparatura medyczna będąca wyrobem medycznym to m.in: tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, analizator próbek, mammograf, aparat RTG, aparat USG.

Sprzęt rehabilitacyjny, wyroby kompensujące niepełnosprawności, wspomagające proces leczenia a także stosowane przez osoby przewlekle chore wykorzystywane m.in. do użytku domowego przez pacjenta

Do tej grupy produktów zaliczamy szeroki katalog produktów seryjnych i wykonywanych na indywidulne zamówienie np. w zakładach protetycznych. Są to między innymi środki pomocnicze służące wsparciu procesu przemieszczania się takie jak wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki, kule czy bardziej zaawansowane protezy kończyn. Wyroby wspomagające proces leczenia np. ortezy, proezy, gorsety, produkty kompresyjne a także wykorzystywane przez osoby przewlekle chore np. cewniki, pieluchomajtki oraz produkty kompensujące np. aparaty słuchowe, lupy itp.

Wyroby wykorzystywane w procesie rehabilitacji w placówkach medycznych

Do tej grupy produktów zaliczamy aparaturę zabiegową i produkty wspomagające proces leczenia w placówkach medycznych i zakładach rehabilitacyjnych wykorzystywane do przywrócenia sprawności organizmu po przebytym urazie lub zabiegu. Do tej szerokiej grupy produktów możemy zaliczyć m.in. aparaty do terapii cieplnej, aparaty do elektroterapii, aparaty do terapii podciśnieniowej, aparaty do terapii ultradźwiękowej, aparaty do laseroterapii, aparaty do magnetoterapii, aparaty do terapii diatermią krótkofalową i mikrofalową.

Wyroby wykorzystywane w medycynie estetycznej

Jest to szeroka grupa produktów których celem jest zapobieganie procesowi starzenia oraz odtwarzaniu stanu sprzed tego procesu a także produkty do korekty wad wrodzonych oraz nabytych pacjenta. Do tej grupy produktów zaliczamy m.in.  kwas hialuronowy, nici liftingujące, opatrunki, czy strzykawki. Ponadto w tej grupie produktów znajdują się także urządzenia laserowe, emitujące prąd FR i ultradźwięki.

Wyroby na rynku otwartym

Są to produkty nabywane przez indywidualnego pacjenta do użytku domowego. Do grupy tej zaliczamy urządzenia mające zastosowanie m.in. w procesie leczenia np. termometry, wagi, ciśnieniomierze a także proste wyroby medyczne np. plastry, maści, opatrunki, bandaże, wkładki do obuwia itp.

Wyroby jako sprzęt pomocniczy w placówkach medycznych

Do grupy wyrobów medycznych wielokrotnego użytku zaliczamy też produkty, które stanowią infrastrukturę szpitalną i nie wymagają procesu sterylizacji (przechodzą proces dezynfekcji powierzchniowej) i są wykorzystywane w procesie leczniczym pacjenta. Przykładami tego typu produktów są m.in.: łóżka szpitalne, instalacje tlenu medycznego, wózki inwalidzkie.

Niezależnie od powyższej grupy istnieje cała grupa wyrobów medycznych infrastruktury zabiegowej taka jak: stoły chirurgiczne i zabiegowe, lampy szpitalne, systemy do monitorowania stanu pacjenta (np. kardiomonitory), infrastruktura anestezjologiczna.

Wyroby medyczne do diagnostyki in vitro

Wyroby IVD to wyroby medyczne, które są przeznaczone do diagnostyki in vitroczyli przeprowadzania badań poza organizmem człowieka. Wyroby IVD są stosowane poza ciałem ludzkim i służą do badania próbek pobranych z organizmu ludzkiego w celu diagnostycznym. Wyroby IVD obejmują szeroki zakres produktów – od sprzętu stosowanego w laboratoriach, pojemników do pobierania i przechowywania materiału pobranego od pacjenta, przez odczynniki, testy kasetkowe czy paskowe, wyroby do samodzielnego używania, po duże zrobotyzowane urządzenia takie jak analizatory.