- 25.04.2024
Informujemy o wszczęciu postępowania wyjaśniającego na podstawie Instrumentu Zamówień Międzynarodowych w odniesieniu do środków i praktyk Chińskiej Republiki Ludowej skutkujących poważnym i powtarzającym się ograniczeniem dostępu unijnych wykonawców, towarów lub usług do rynków zamówień publicznych dla wyrobów medycznych.
Stosowane restrykcyjne środki i praktyki dotyczące przywozu w znaczący i systemowy sposób marginalizują unijne podmioty gospodarcze, towary i usługi, ponieważ systematycznie faworyzują zamawianie produktów krajowych ze szkodą dla produktów przywożonych lub obciążają udział unijnych podmiotów w zamówieniach dyskryminacyjnymi procedurami.
Takie ograniczenia i praktyki przywozowe pozbawiają unijnych producentów wyrobów medycznych wszystkich lub znaczącej części możliwości biznesowych na rynku zamówień publicznych ChRL, ponieważ zapobiegają zamówieniom na przywożone wyroby medyczne, z wyjątkiem gdy wyroby, które mają być zamawiane, m.in. „nie są dostępne na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej”.
Ten negatywny wpływ dodatkowo wzmacnia ustanawianie celów dla instytucji zamawiających w zakresie krajowych zamówień. Co więcej, nawet w przypadku przyznania dostępu do tego rynku, często podlega on warunkom – takim jak obowiązek udzielenia dostępu do własnych technologii – które uniemożliwiają unijnym producentom równe uczestnictwo.
Ponadto praktyki w ramach scentralizowanego trybu udzielania zamówień na wyroby medyczne prowadzą do tego, że oferenci składają rażąco niskie oferty, które nie mogą być składane przez przedsiębiorstwa nastawione na zysk. Publicznie dostępne dokumenty wskazują również, że scentralizowany tryb udzielania zamówień jest wykorzystywany do wspierania krajowych przedsiębiorstw. Praktyka ta prowadzi do nieuczciwej konkurencji na rynku zamówień publicznych dla wyrobów medycznych w ChRL i skutkuje de facto wykluczeniem zagranicznych dostawców.